relaks
Slowlife

Jesteś Nieskończonością

Zastanawiałaś się kiedyś jak niesamowita jest nieskończoność? Jak bliska i namacalna? Przyszło mi to do głowy w niezbyt poetyckiej okoliczności oglądania serialu, podczas gotowania obiadu. Nastoletni bohaterowie zastanawiali się czym jest nieskończoność a ja siekałam koperek. Typowe popołudnie kobiet na etacie mamy.

Gdy rodzi się malutki człowiek, czas na moment staje w miejscu ale nie tu i teraz. Czas staje w miejscu gdzieś w prehistorii, w czasach kamienia łupanego, kiedy neandertalczyk nie umiał posługiwać się ogniem. Rodzi się dziecko, tak bezbronne i nieprzystosowane jak setki tysięcy lat temu. Ten mały nicpoń nie wie, że mamy XXI wiek, że jest pod opieką fachowców z dziedziny neonatologii a jego mama jest pod czujnym okiem położników i ginekologów. Nie wie, że jesteście bezpieczni. Dla niego bezpieczeństwo to Twoje ramiona. Nic więcej. Bo jesteś jego mamą, jedyną obecnością którą do tej pory poznał.

dobra mama kobiet

Być może czytając te słowa masz wątpliwości. Podobno kobieta żeby uwierzyć we własne kompetencje, jako mamy, musi być o nich zapewniona z sześciu różnych źródeł. Gdzie więc nasza intuicja? Macierzyński instynkt?

Styl życia naszych praprzodków wymuszał bycie ludzi ze sobą blisko. Gdy rodziło się dziecko, świętowała cała wioska. Dziś też świętujemy, ale… Odpowiedz sobie szczerze: ile noworodków, takich kilkudniowych widziałaś zanim zostałaś mamą? Ile z nich miałaś okazję wziąć na ręce? Ile pielęgnować chociaż przez całą dobę? Ja mam sześcioro bratanków i siostrzenic a moje odpowiedzi to – tak widziałam sześcioro, na rękach miałam tylko moją chrześnicę, z żadnym nie byłam przez całą dobę. Ale co najlepsze, wszystko to ledwo pamiętam. Nie było mi w głowie planowanie dzieci. Bałam się, że uszkodzę maleńkie chucherka więc trzymałam się z daleka. Co w nich ciekawego? Przecież dzieci tylko śpią, jedzą i płaczą…

Potrzebna cała wioska kobiet, aby wychować jedno dziecko

Wróćmy do momentu narodzin – oto ono! Niemowlę w chwili porodu, tak samo nieprzystosowane jak tysiące lat temu i ona – Ty! Mama, od której wymaga się żeby kierowała się instynktem jak tysiące lat temu, jakby nie zauważono, jak zmienił się styl naszego życia. Nie mamy pod ręką wioski kobiet które wychowały potomstwo na swej piersi, kobiet które nauczą nas czego potrzebuje maluch gdy płacze, kobiet które wiedzą jak pielęgnować i kochać swoje ciało po boju który przeszło. Wioski która pomoże nam dbać o nasze dziecko i o nas same.

Dlatego jesteś na tej stronie i czytasz te słowa pisane nocą między jednym a kolejnym karmieniem mojego syna. Instynkt macierzyński nie wystarcza kiedy brakuje wsparcia. Jesteś dobrą mamą, wspaniałą kobietą! Tylko proszę, zrób sobie przerwę, zaparz kawę, herbatę czy co tam lubisz i porozmawiaj z kimś kto nie wątpi w Ciebie, kto po sześciokroć zapewni Cię, że jesteś dobrą mamą.

Ej! Ale co z tą nieskończonością?!

Kiedy urodziłam moje dziecko doświadczyłam emocji których nie da się opisać. Wpłynęły one na moją relację z otoczeniem. Otoczenie zafalowało i tafla nie była już taka sama. Kiedy Ty czytasz te słowa budzą się w Tobie emocje. Może przygotujesz swój ulubiony napój i spotkasz się z nami. Odetchniesz. Zobaczy to Twój mąż. Uśmiechnie się, a rano wyjdzie do pracy podgwizdując. Usłyszy to sąsiadka, która od rana marudziła na pogodę. Z uśmiechem zagada do pani w warzywniaku… Niekończący się ciąg oddziaływań człowieka na człowieka. Nigdy nie wiesz co go zacznie, ani jak się skończy. A może już trwa? Bo my trwamy? Bo faktycznie jesteśmy nieskończonością?…

Jeśli chcesz dowiedzieć się o najbliższym spotkaniu zapisz się na newsletter. Tu jest Twoja cała wioska!

Nie ufam sloganom. Zmieniam teorię w praktykę, a Ty dopasujesz ją do Twojej rodziny. Z wykształcenia jestem chemikiem, dyplomowaną kosmetyczką, uważnym obserwatorem, analitykiem, mamą - aczkolwiek na to ostatnie nie mam dyplomu ;) Od chemii laboratoryjnej przeszłam do chemii międzyludzkiej. Zarejestruj się aby wziąć udział w spotkaniach Klubu Rodzica online i zyskać dostęp do bazy wiedzy Całej wioski. https://mailchi.mp/f7d5395a468a/cala_wioska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Spotkań online dla Mam!

Dołącz do Spotkań online dla Mam!

Zapisz się na spotkania online dla Mam i już teraz odbierz darmowy ebook "Wypróbuj BLW" Idealne przepisy i wskazówki na początek rozszerzania diety maluszka!

Dziękuję za zapis! Pierwsza wiadomość już czeka w Twojej skrzynce mailowej!